Przejrzyste kompendium, opisujące zmagania współczesnej fizyki z koncepcją podróży w czasie, począwszy od mechaniki kwantowej aż po kosmologię.
Wszyscy podróżujemy w czasie. Nieustannie suniemy w przyszłość, która zmienia się w teraźniejszość, a następnie w przeszłość. Czy możliwa jest podróż w przeciwnym kierunku? Czy można podróżować w przyszłość w innym tempie niż dobrze nam znane, wynoszące sześćdziesiąt minut na godzinę?
Mimo że jedne z najbardziej fascynujących pytań w historii nauki pozostają wciąż bez odpowiedzi, wiemy, że żadne prawo fizyki nie zabrania podróżowania w czasie.
Pomocy udzieliły autorowi takie sławy, jak autor wielu popularnonaukowych bestsellerów prof. Michio Kaku, profesor prof. Günter Nimtz (w serii „Na ścieżkach nauki” ukazała się jego książka „Przestrzeń czasu zerowego” o tunelowaniu kwantowym), słynny matematyk prof. Ian Stewart (autor m.in. takich książek, jak „Matematyka życia”, „17 równań, które zmieniły świat”) czy Marcus Chown („Po prostu Wszechświat”).
Brian Clegg – brytyjski pisarz i dziennikarz, absolwent Cambridge University i Lancaster University. Autor licznych książek popularnonaukowych, takich jak nominowana do Nagrody Royal Society „Brief History of Infinity”, „Before the Big Bang” czy „Exploring the Universe”.
Spis treści: 1. Lśniąca metalowa konstrukcja 2. Wszystko jest względne 3. Czas upływa 4. Strzałka czasu 5. Zjazd podróżników w czasie 6. Powrót do przyszłości 7. Współczynnik warp 4 8. Splątana sieć 9. Fantomy czasu 10. Inżynieria międzygwiezdna 11. Alicja po drugiej stronie tunelu czasoprzestrzennego 12. Wehikuł Malletta 13. Zabić swojego dziadka 14. Fakt czy fikcja?
Jak zbudować wehikuł czasu Nauka a podróże w przeszłość i w przyszłość
|