Autor: Terry A. Brown
ISBN: 978-83-01-15634-3
Ilość stron: 736
Data wydania: 12/2016 (wydanie 2, dodruk)
Zawiera CD
Od podstaw genetyki molekularnej aż po ekspresję genomów i filogenezę molekularną!
Tłumaczenie trzeciego wydania znanego w świecie podręcznika genetyki molekularnej. Obecne wydanie zawiera najnowszą wiedzę, szczególnie w odniesieniu do metabolizmu RNA i metod analizy dużych genomów. Na pierwszy plan wysuwają się dwa najnowsze działy genetyki molekularnej – genomika i proteomika.
Podręcznik składa się z 4 części, w których omówiono:
• Badanie genomów – podstawowe pojęcia genetyki molekularnej, najważniejsze metody badawcze: technikę rekombinowania i klonowania DNA, PCR, sekwencjonowanie DNA, mikromacierze DNA, a także metody sporządzania map genetycznych wywodzące się jeszcze z czasów genetyki klasycznej. Dużo miejsca poświęcono genomowi człowieka, znakomicie nadającemu się do przedstawienia strategii sekwencjonowania dużych genomów.
• Anatomia genomów – strukturę genomów pro- i eukariotycznych, ze szczególnym uwzględnieniem genomu ludzkiego.
• Funkcjonowanie genomów – mechanizmy transkrypcji i translacji oraz regulację ekspresji genów na różnych poziomach. Dzięki starannie dobranym przykładom regulacji ekspresji genów u różnych organizmów, znakomicie pokazano różnorodność mechanizmów zjawiska regulacji genetycznej. Przedstawiono problem różnicowania i rozwoju organizmów, począwszy od bakteriofagów i bakterii przez nicienie i muszkę owocową, a także procesy powstawania przeciwciał i receptorów limfocytów, które to procesy są omówione w kontekście zmian w genomie i rearanżacji zachodzących na poziomie DNA.
• Replikacja i ewolucja genomów – zagadnienia replikacji kwasów nukleinowych, mutacji i rekombinacji. Jest także rozdział o ewolucji genomów i filogenetyce molekularnej.
Każdy rozdział jest podzielony na jednostki dydaktyczne. Rozpoczyna krótkim wstępem, co czytelnik powinien umieć po przeczytaniu tego rozdziału, a kończy podsumowaniem, pytaniami testowymi z odpowiedziami do wyboru, krótkimi pytaniami otwartymi i problemowymi oraz oryginalnymi zadaniami opartymi na rysunkach.
Na końcu książki są rozwiązania pytań testowych, słowniczek używanych terminów i literatura. Podręcznik wyposażono w bardzo bogaty barwny materiał ilustracyjny.
Książce towarzyszy płyta CD zawierająca komplet rysunków i tabel z podręcznika.
Podręcznik jest przeznaczony przede wszystkim dla studentów: biologii, biotechnologii, bioinformatyki, medycyny, farmacji, rolnictwa i innych pokrewnych kierunków oraz dla początkujących pracowników nauki w tych dziedzinach. Jest również skierowany do wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć, czym jest współczesna genetyka.
Rozdziały:
Część I. Jak bada się genomy 1 Rozdział 1 Genomy, transkryptomy i proteomy 3 Rozdział 2 Analiza DNA 31 Rozdział 3 Mapowanie genomów 63 Rozdział 4 Sekwencjonowanie genomów 103 Rozdział 5 Zrozumieć sekwencję genomu 133 Rozdział 6 Zrozumieć działanie genomu 167
Część II. Anatomia genomów 195 Rozdział 7 Eukariotyczne genomy jądrowe 197 Rozdział 8 Genomy prokariotów i organelli eukariotycznych 225 Rozdział 9 Genomy wirusów i ruchome elementy genetyczne 249
Część III. Jak działają genomy 269 Rozdział 10 Dostępność genomu 271 Rozdział 11 Budowanie kompleksu inicjującego transkrypcję 295 Rozdział 12 Synteza i dojrzewanie RNA 333 Rozdział 13 Synteza i obróbka proteomu 385 Rozdział 14 Regulacja aktywności genomu 423
Część IV. W jaki sposób genomy ulegają replikacji i ewolucji 465 Rozdział 15 Replikacja genomu 467 Rozdział 16 Mutacje i naprawa DNA 507 Rozdział 17 Rekombinacja 543 Rozdział 18 Drogi ewolucji genomów 565 Rozdział 19 Filogenetyka molekularna 597 Dodatek. Odpowiedzi na pytania 629 Słowniczek 655
Genomy Wydanie 2 --- Pozycja niedostępna.---
|