Autor: Karolina Kurtz, Dariusz Gawin
ISBN: 978-83-607-3228-1
Ilośc stron: 256
Data wydania: 09 /2009 (dodruk)
Zawiera CD
Intencją autorów było przedstawienie, w możliwie zwięzłej formie, problematyki związanej z charakterystyką energetyczną budynków w myśl dyrektywy 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz polskich przepisów prawnych wdrażających tę dyrektywę.
Książka po wstała głównie z myślą o studentach politechnik, inżynierach i architektach, a także innych osobach podejmujących zawodowo wykonywanie świadectw charakterystyki energetycznej budynków i lokali mieszkalnych lub części budynku, stanowią cych samodzielną całośćtechniczno-użytkową.
Starano się, aby treść pracy odzwierciedlała aktualny (tj. na połowę kwietnia 2009 r.) stan przepisów prawnych i normalizacyjnych w zakresie omawianej tematyki.
W pierwszej części książki, obejmującej rozdziały pierwszy i drugi, przedstawiono tło związane z aktualnymi warunkami zużycia nieodnawialnych nośników energii oraz konieczności racjonalizacji ich wykorzystania. Omówiono podstawowe elementy polityki Unii Europejskiej obejmujące ochronę środowiska i oszczędność energii, w tym Traktat Wspólnoty Europejskiej i dyrektywę 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz sposób wdrożenia prawa unijnego na gruncie krajowym.
W kolejnej części pracy, w rozdziałach trzecim i czwartym, krótko przedstawiono podstawy fizykalne wymiany ciepła i powietrza w budynkach. Omówiono najważniejsze, z uwagi na certyfikację, normy ochrony cieplnej budynków, podając algorytmy i przykłady obliczeń charakterystyk cieplnych obudowy jako granicy bilansowania budynku.
W rozdziale piątym omówiono dane pogodowe stosowane do obliczeń charakterystyki energetycznej budynków zgodnie z polskimi przepisami budowlanymi.
Rozdział szósty poświęcono metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków mieszkalnych nie wyposażonych w instalację chłodu oraz budynków
mieszkalnych z systemem mechanicznej obróbki powietrza, wprowadzając niezbędne zapisy zgodne z normą PN-EN ISO 13790:2008, umożliwiające przeprowadzenie oceny energetycznej obiektu.
W rozdziale siódmym zawarto dwa przykłady obliczeniowe wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków mieszkalnych zgodnie z metodą bilansów miesięcznych i metodą uproszczoną. Przedstawiono również przykład wypełnionego świadectwa charakterystyki energetycznej jednego z ocenianych budynków.
Przedstawioną Czytelnikowi pozycję zamyka zestawienie parametrów fizycznych podstawowych materiałów i wyrobów budowlanych, wykonane na podstawie obowiązujących normaty wów i literatury fachowej.
Rozdziały:
Spis ważniejszych oznaczeń
1. Wprowadzenie
2. Dyrektywa 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i jej implementacja na gruncie krajowym
2.1. Dyrektywa EPBD w polskich przepisach prawnych
2.2. Osoby uprawnione do wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej
2.3. Wymagania charakterystyki energetycznej
2.4. Normatywne warunki użytkowania
2.5. Kontrola systemów technicznych
3. Wymiana ciepła i powietrza w budynkach
3.1. Wymiana ciepła
3.2. Wymiana powietrza w budynkach
4. Charakterystyka energetyczna budynków – przegląd Polskich Norm
4.1. Norma PN-EN ISO 6946
4.2. Norma PN-EN ISO 14683
4.3. Norma PN-EN ISO 10077-1
4.4. Norma PN-EN ISO 13370
4.5. Norma PN-EN 12831
4.6. Norma PN-EN ISO 13789
4.7. Norma PN-EN ISO 13790
5. Dane pogodowe
5.1. Dane pogodowe do obliczeń charakterystyki energetycznej
6. Metodologia wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub samodzielnej części techniczno-użytkowej
6.1. Świadectwo charakterystyki energetycznej
6.2. Charakterystyka energetyczna budynku, samodzielnej części techniczno-użytkowej lub lokalu nie wyposażonych w instalację chłodzenia
6.3. Budynki mieszkalne – metoda uproszczona obliczania zapotrzebowania na energię pierwotną
6.4. Budynki i lokale wyposażone w system chłodzenia
7. Przykłady obliczeń
7.1. Budynek mieszkalny jednorodzinny
7.1.1. Skrócony opis techniczny budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej
7.1.2. Obliczenia charakterystyki energetycznej budynku
7.2. Budynek mieszkalny – obliczenia według metody uproszczonej
7.2.1. Sprawdzenie spełnienia wymagań metody uproszczonej
7.2.2. Obliczenia charakterystyki energetycznej budynku metodą uproszczoną
Załącznik A: Parametry fizyczne podstawowych materiałów / wyrobów budowlanych
Certyfikacja energetyczna budynków mieszkalnych z przykładami --- Pozycja niedostępna.---
|