Geoinformacja niepostrzeżenie wśiznęła się do naszego życia codziennego. Kto z nas nie zagląda do serwisów mapowych w sieci, nie planuje podróży z wykorzystaniem takich serwisów, nie korzysta z nawigacji satelitarnej w samochodzie, nie ogląda prognoz pogody ze zdjęciem satelitarnym w tle.
Wyrobilismy sobie nawyk korzystania z takich danych jak z telefonu. Ta wszechobecność geoinformacji stała się tak oczywista, że nie zadajemy sobie prostego pytania: skąd się one biorą? Kot, na bazie jakich danych i jak wytwarza te informacje? Krótka odpowidź brzmi: fotogrametria.
Nowoczesna i aktualna książka poświęcona współczesnej fotogrametrii cyfrowej.
Jest podzielona na trzy części dotyczące: • pozyskiwania danych fotogrametrycznych za pomocą kamer analogowych i cyfrowych, realizacji lotów fotogrametrycznych, obrazowania lotniczego i satelitarnego przy użyciu mikrofal i promieniowania laserowego; • metod opracowania zdjęć i obrazów, w tym transformacji geometrycznych, pomiaru współrzędnych tłowych, stereoskopii, dopasowania obrazów, opracowania zdjęć analogowych na instrumentach fotogrametrycznych; • najważniejszych cyfrowych technologii fotogrametrycznych: aerotriangulacji, numerycznego modelu terenu, wykonywania ortofotomap oraz tzw. prawdziwych ortofotomap zarówno ze zdjęć lotniczych, jak i obrazów satelitarnych.
Publikacja zawiera liczne odniesienia do obecnych krajowych i europejskich uwarunkowań technicznych, organizacyjnych i ekonomicznych prowadzenia prac fotogrametrycznych.
Książka adresowana jest do studentów geodezji i kartografii oraz specjalistów zajmujących się wytwarzaniem produktów fotogrametrycznych i korzystających z gotowych opracowań fotogrametrycznych znajdujących się w państwowym zasobie geodezyjnym (m.in. pracownicy właściwych urzędów rządowych i samorządowych). Skorzysta z niej również szerokie grono użytkowników tych produktów.
Spis treści:
1. Przedmiot fotogrametrii i rys historyczny jej rozoju
Część I. Pozyskiwanie zdjęć, obrazów i innych danych początkowych 2. Wpływ oświetlenia słonecznego i atmosfery na fotografowanie powierzchni Ziemi 3. Lotnicza kamera topopgraficzna na fim zwojowy 4. Lotnicza kamera cyfrowa 5. Obiektyw kamery 6. Kalibracja kamer pomiarowych 7. Jakość współczesnych zdjęć lotniczych 8. Skanowanie zdjęć analogowych 9. Projektowanie topograficznych zdjęć lotniczych do zadań pomiarowych 10. Realizacja lotów fotogrametrycznych 11. Pomiar wartości elementów orientacji zewnętrznej kamery w locie. Georeferencja wprost 12. Techniki skanerowe obrazowania 13. Lotniczy skaning laserowy - LiDAR 14. Obrazowanie lotnicze i satelitarne w zakresie mikrofalowym 15. Obrazowanie satelitarne w zakresie optycznym
Część II. Podstawy fotogrametrycznego opracowania zdjęć i obrazów 16. Transformacje geometryczne stosowane w fotogrametrii 17. Właściwości pomiarowe zdjęcia lotniczego 18. Stereoskopia. Obserwacje stereoskopowe 19. Pomiar współrzędnych tłowych zdjęć 20. Podstawy analitycznego opracowywania stereogramu zdjęć lotniczych 21. Opracowanie zdjęć analogowych na instrumentach fotogrametrycznych 22. Dopasowanie obrazów 23. Cyfrowa fotogrametryczna stacja robocza - DPW
Część III. Cyfrowe technologie fotogrametryczne 24. Aerotriangulacja 25. Numeryczne modele wysokościowe 26. Cyfrowa ortofotomapa 27. Korekcja geometryczna i ortorektyfikacja wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych 28. True-ortofotomapa
Fotogrametria
|